حساب کاربری | عضویت
امروز: ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲ اسفندمزایای تغذیه خوراک پلت:
افزایش رشد و بهبود ضریب تبدیل غذا و در نتیجه کوتاه تر شدن دوره پرورش.
رشد یکنواخت و منظم گله به دلیل یکنواخت بودن مواد خوراکی در پلت.
کاهش تلفات و پرت غذا
در شرایطی که تحریک عصبی یا تنش وجود دارد، کاهش در مصرف خوراک به علت تحریک حاصله کمتر است.
مواد اولیه پرحجم مثل جو یا جو دوسر باعث می شود که پرنده مواد غذایی مورد نیاز خود را بدست نیاورد. لذا با پلت کردن، این مواد متراکم شده، و امکان استفاده از آنها در جیره مرغ افزایش می یابد.
بهبود خوشخوراکی غذا
به فضای انبار و غذاخوری کمتری احتیاج است.
آلودگی به سالمونلا کمتر می شود.
روشهای ارزيابی كيفيت پلت:
پلت ها ممكن است در طول دوره نگهداری بر اثر فشار وارد بر كيسه ها يا هنگام حمل و نقل صدمه ديده، شكسته و خرد شوند. از جمله روش های متنوع كه به منظور ارزيايی كيفيت پلت استفاده ميشود، روش ساده، وزن كردن تعداد مشخصی پلت و مقايسه آن با استاندارد هاي موجود است. در روش متداول ديگری با نام "شاخص ماندگاري يا پايداري پلت" مقاديري مشخص (يك كيلو) از پلت در مدتي معين (10دقيقه) در يك مخلوط كن به طور ملايم مخلوط مي شود تا درصد پلتهاي سالم و يا خرد شده توليدي مشخص شود. این شاخص از حداقل 50 تا 60 برای جیره های ذرت-سویا تا حداکثر 90 برای جیره های حاوی مقادیر قابل توجه گندم متغیر است.
در روش "شاخص استحكام يا سختي پلت" شكنندگي پلت بر اثر فشار وارد اندازه گيري مي شود. به منظور انجام بهتر و دقيق تر روشهاي مورد نظراز دستگاههاي اختصاصي استفاده مي شود. استحكلم پلت در اثر فشار وارد بر آن نيز با دستگاهي به نام "آزماينده سختي پلت كال" ارزيابي مي شود. پلت آزماينده هولمن يك روش بادي در مقايسه با روشهاي مكانيكي براي اندازه گيري استحكام پلتها است كه در آن، پلت در لوله هايي با فشار زياد هوا انتقال داده مي شود.
البته بايد توجه داشت كه ممكن است در برخی موارد نتايج به دست آمده از روشهای مختلف مانند دو روش پايداری و استحكام با يكديگر همخواني نداشته باشد. استفاده از ملاس در جيره، می تواند موجب نرم شدن جيره شود. در چنين وضعيتی ممكن است پلت توليدی و در نتيجه داراي دوامي بالا باشد؛ اما استحكامي پايين داشته باشد.
به هر حال، بايد دقت كرد كه ماهيت پلت به گونه اي است كه سر انجام بايد شكسته شود. از طرف ديگر بايد نتايج به دست آمده از روشهاي ارزيابي پلت را با دقت ارزيابي و تفسير نمود. چرا كه بيشتر كيفي بوده و به دقت و تجربه آزمايشگر بستگي دارد، به علاوه، دوام و سختي پلت به مواد تشكيل دهنده جيره، نوع پلت چسبان، روش پلت سازي و مهمتر از همه كاربرد پلت بستگي دارد. در ضمن بايد در نمونه برداري از پلت دريافتي دقت شود؛ چرا كه كيفيت پلت روي كيسه با ته كيسه ، ممكن است كاملاً متفاوت باشد.
استفاده از مواد پلت چسبان (Pellet Binder) جهت بهبود کیفیت پلت:
امروزه با افزايش استفاده از خوراك‌هاي پلت شده، متخصصان تغذيه به دنبال افزايش مقاومت فیزیکی پلت می باشند. در مواقعی که کیفیت پلت مورد توجه است، اغلب به هریک از مواد خوراکی از نظر پلت سازی امتیازی داده می شود که در حین جیره نویسی در نظر گرفته می شوند. هنگامی که گندم كمتر از 10درصد در جيره استفاده می گردد و یا جیره برپایه ذرت و سویا می باشد، استفاده از ساير مواد پلت چسبان مانند بنتونيت سديم جهت افزایش کیفیت پلت ضروري است. براي افزايش مقاومت پلت، كارخانه‌هاي خوراك دام از انواع مختلف پلت چسبان ها استفاده می کنند. دو ماده پلت چسبان عمده و متداول موجود، بنتونیت فرآوری شده (مونت موریلنیت) و لیگنوسولفونات کلسیم می باشند.
استفاده از زرین بایندر  به عنوان یک پلت چسبان (Pellet Binder) مناسب و اختصاصی جهت بهبود کیفیت پلت:
استفاده از بنتونيت سديم در جيره طيور از سال 1956 با آزمايش کوئيزنبري رواج يافت. اين محقق از بنتونيت سديم به عنوان يك پلت چسبان استفاده كرده و بيان داشت كه پلت كردن خوراک طیور (بویژه جیره های با كيفيت پايين، مثل جيره با انرژي كم يا خوراک آسياب شده با فيبر زياد)، اثرات بسيار سودمندي را خواهد داشت. امروزه استفاده از زرین بایندر ( بنتونیت فرآوری شده) به عنوان یک ماده پلت چسبان عمومی و ارزان قیمت در اغلب کارخانجات تولید خوراک دام و طیور متداول می باشد. زرین بایندر ( بنتونیت فرآوری شده) معمولا بسته به ترکیب جیره و استحکام پلت مورد نظر به میزان 2 تا 3 درصد به جیره غذایی اضافه می گردد و زمانیکه در حضور بخار آب استفاده شود بیشترین تاثیر را خواهد داشت. زرین بایندر ( بنتونیت فرآوری شده) به لحاظ مواد مغذی خنثی می باشد اما به دلیل ساختمان مولکولی منحصر به فرد خود دارای خواصی از قبیل جذب رطوبت، جذب برخی از توکسین ها، تبادل کاتیونی (CEC)، شکل پذیری، چسبندگی و روان کنندگی می باشد که این خواص باعث شده است که بنتونیت فرآوری شده (زرین بایندر) در صنایع خوراک دام و طیور و ... کاربردهای فراوانی در سراسر جهان داشته باشد.

آخرین اخبار
  برگزارس همایش فعالان صنعت دام و طیورشمال کشور در بابلسر
گروه ویوان سمینار ویژه فعالان صنعت دام وطیور شمال کشور در بابلسر برگزار نمود. در این گردهمایی جناب آقای دکتر حسینی عضو هیات علمی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و جناب آقای دکتر مختاری عضو هیات علمی دانشگاه و رایزن همکاریهای علمی و آموزشی به ایراد سخنرانی پرداختند.

  مصاحبه مدیرعامل گروه ویوان با رادیو اقتصاد
مهندس احسان میرزاده ساعت 9 صبح روز جمعه 17شهریور 1396 با رادیو اقتصاد گفتگو خواهند نمود.

  حضور گروه ویوان در نمایشگاه بین المللی استان اصفهان
گروه ویوان در پانزدهمین نمایشگاه تخصصی دام، طیور و آبزیان اصفهان میزبان فعالان صنعت دامپروری و مرغداری از سراسر کشور بود.

مقالات
  اهمیت استفاده از زرین بایندر در تغذیه طیور
زرین‌بایندر به عنوان اولین توکسین بایندر و پلت بایندر معدنی در ایران، و دارای پشتوانه ی علمی گسترده تا کنون در چندین پایان نامه و طرح تحقیقاتی از لحاظ خاصیت توکسین بایندری مورد ارزیابی قرار گرفته و نسبت به جذب آفلاتوکسین ها بسیار اختصاصی عمل می کند، به طوری که تا کنون هیچ یک از موادی نظیر زغال اکتیو، دیواره ی مخمر، ترکیبات گیاهی و .... نتوانسته اند در جذب آفلاتوکسین ها با آن رقابت کنند.

  اهمیت استفاده از زرین بایندر در طرح های پرواربندی
امروزه بخش قابل توجهی از نیاز کشور به گوشت قرمز از طرح‌های پرواربندی فشرده تأمین می‌شود. یکی از مواد متراکم در تغذیه‌ی دام‌های پرواری منابع پروتئینی می‌باشد که استفاده‌ی بهینه از پروتئین خام و مخصوصاً NPN (نیتروژن غیر پروتئینی) می‌تواند هم از نظر اقتصادی و هم از نظر عملکرد دام حائز اهمیّت باشد.

  آلاینده ها و سموم موجود در خوراک حیوانات (بخش دوم)
خوراک حیوانات و علوفه های مورد استفاده در سراسر جهان، محتوی رنج وسیعی از مواد آلاینده و مواد سمی هستند که این مواد می توانند منشأ طبیعی داشته و یا حاصل فعالیت های بشری باشند.

  آلاینده ها و سموم موجود در خوراک حیوانات (بخش اول)
خوراک حیوانات و علوفه های مورد استفاده در سراسر جهان، محتوی رنج وسیعی از مواد آلاینده و مواد سمی هستند که این مواد می توانند منشأ طبیعی داشته و یا حاصل فعالیت های بشری باشند.

  فواید کاربرد بنتونیت فرآوری شده ی حرارتی ((زرین بایندر)) در تغذیه آبزیان
با توجه به آنچه در رابطه با استفاده از بنتونیت در جیره ی آبزیان به ویژه قزل آلا گذشت، کاربرد این ماده در جیره ها هم از لحاظ اقتصادی بسیار به صرفه است و هم از لحاظ کمک به سلامت عمومی جامعه و تأمین غذای سالم، اما در انتخاب بنتونیت مورد استفاده حتماً باید به نکاتی چند توجه نمود تا نتیجه ی مطلوب حاصل گردد.

  دریافت مقاله مربوط به تاثیر زرین بایندر بر عملکرد جوجه های گوشتی-زبان انگلیسی
دریافت مقاله مربوط به تاثیر زرین بایندر بر عملکرد جوجه های گوشتی-زبان انگلیسی

  پرورش اسب
نکات مهم در نگهداری و پرورش اسب ها

  آلومینوسیلیکات ها
آلومینوسیلیکات ها و بنتونیت

  مواد ضد تغذیه ای و مایکوتوکسین ها
مواد ضد تغذیه ای موجود در مواد خوراکی و مایکوتوکسین ها(سموم قارچی)

  اثرات تغذیه ای سموم ارگانوفسفره (فوزالون و دیازینون) در دام
تأثیر آفت‌کشهای ارگانوفسفره در مواد خوراکی، بر اکوسیستم شکمبه، عملکرد و متابولیت‌های خونی نشخوارکنندگان و میزان انتقال آن در فرآورده‌های دامی با و یا بدون زریّن‌بایندر(بنتونیت سدیمی با فرآوری خاص حرارتی)

لینک ها

 
گستره ی کاربرد محصولات
           
 
خوراک دام
  خوراک طیور   خوراک آبزیان   تولید کود کشاورزی   ایزوگام   حفاری   ارت


صفحه اصلی   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   اخبـــار   |   گالری تصاویر

کلیه حقوق سایت متعلق به شرکت زرین خاک قاین می باشد.

طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال