حساب کاربری | عضویت
امروز: ۱۳۹۳ جمعه ۹ آبان موارد استفاده از بنتونیت
 

موارد استفاده از بنتونیت:

موارد مصرف بنتونيت در آمريكا شامل 26 درصد ريخته گري، 23 درصد گندوله آهن، 21 درصد جمع آوري فضولات گاو، 20 درصد حفاري، 8 درصد محيط زيست و 2 درصد مواد غذايي، خوراک دام و طیور، داروسازي و . . . است.

ريخته گري و ماسه هاي گداز فلز:

از بنتونيت هاي سديم دار به دليل خاصيت پلاستيکي و چسبندگي آن در تهيه قالب هاي ريخته گري استفاده مي شود. در تهيه قالب هاي ريخته گري، بنتونيت به دليل چسبندگي، دانه هاي ماسه را به هم متصل مي نمايد و خاصيت پلاستيکي آن موجب مي شود تا زير فشار آن را متراکم نموده و شکل مناسب قالب را تهيه نمود. بنتونیت بعنوان یک ماده نگهدارنده در تهیه آهن ، استیل و آلیاژ های چدن بکار می رود.

6-4% بنتونيت براي به هم چسباندن دانه هاي ماسه سبز قالبريزي و چرخة ريخته گري فلزات مورد استفاده قرار ميگيرد. در فرمولبندي قالبريزي پيشرفته خاك زغال، سلولز يا ديگر منابع كربن به آن اضافه ميگردد. اين مواد براي جلوگيري از تخريب بعد از برداشت قالب الگو ضروري است. سديم بنتونيت و كلسيم بنتونيت هردو ميتوانند استفاده شوند ولي نوع سديم در دماي بالا پايدارتر است.

گندوله آهن جهت شمش آهن:

بنتونيت به عنوان یک عامل ضروری در تولید پلت های سنگ آهن کاربرد دارد. از طریق این فرایند سنگ های معدن به پلتهای کروی تبدیل می شوند که برای تولید مواد تغذیه کوره های انفجار جهت تولید آهن مناسب جهت قالب ریخته گری یا تولید در چرخه احیا مستقیم آهن(DRI) کاربرد دارد. از دهة 1950 به منظور پليتي كردن، بنتونيت برابر كانة منيتيت و هماتيت ريزدانه اضافه ميگردد. حدود 8-6 كيلوگرم سديم بنتونيت به 1 تن كانه آهن خشك اضافه ميگردد.

صنعت کاشی و سرامیک:

خواص بنتونیت در بدنه و کف شامل 1- انبساط ضخامت پس از پرس 2- استحکام خام و خشک بالا ولی پخت پایین 3- انقباض زیاد 4- جذب آب زیاد 5- استحکام پس از پرس

حفاري چاه (گل حفاری):

در حفاري نفت و گاز از بنتونيت هاي سديم دار استفاده مي شود. با آزاد شدن بنتونيت در آب، پوسته هاي نسبتاً بزرگ سديم بنتونيت به ذرات كلوئيدي تبديل شده و انرژي الكتريكي ذخيره شده در شبكه بلوري را آزاد ميكنند و در حدود 15 تا 30 برابر حجم اوليه متورم ميشوند. از اين خاصيت در حفاري براي پراكنده سازي مواد سنگين كننده و قطع حفاري استفاده ميشود، بدين صورت بنتونيت پوششي را روي ديواره چاه ايجاد كرده و از مهاجرت نفت و گاز ممانعت ميكند و ديواره را پايدار و مته را نيز چرب ميكند. همچنين بنتونيت، مواد آلي و غير آلي را از مخلوط آب جذب كرده و ويسكوزيته آن در برداشت و بالا آوردن نخالههاي حفاري كمك مي كند. هكتوريت نيز خواص مشابهي دارد.

بنتونيت 2-5 % وزني گلهاي حفاري آبي را تشكيل ميدهد، هرچند در انواع ديگر گل حفاري مانند انواع روغني يا مصنوعي نيز روز بروز كاربرد بيشتري پيدا ميكند، در بعضي موارد آن 2-1 % را به خود اختصاص داده و يا كاملاً با پليمرها جايگزين ميشود.

ارتینگ و چاه های ارت:

امروزه بنتونیت با هزينه اي به مراتب پايين تر جايگزين مناسب و بهينه اي براي مخلوط سنتي ذغال ونمك درسيتم ارتينگ باشد.

استفاده های محیط زیستی ( Environmental Markets ):

ویژگی جذب کنندگی و پس دهندگی آب در بنتونیت برای خالص سازی فاضلاب ها بسیار مفید است. دستورات اولیه محیطی اینگونه بیان می کنند که به خاکهای دارای قابلیت نفوذ پذیری کم اساسا باید بنتونیت اضافه شود تا بعنوان یک ماده روان ساز در ساختار و اصلاح زمینهای کویری، آنها را از آسیب آبهای آلوده کننده ( شوره ) محافظت کنند.

بازیافت کنندگی ( Cat litter):

بنتونیت به عنوان بازیافت کننده کاربرد داشته و بنا به فواید جذب کنندگی آن از ایجاد توده از بازمانده محصولات برای کاربردهای بعدی مورد استفاده واقع می شود .مثلا به عنوان بستر حیوانات خانگی مانند گربه و سگ می توان از بنتونیت استفاده نمود.

ریخته گری و قالب ریزی مس:

در تولید مواد قالب گیری در ریخته گری مس نیز کاربرد دارد.

تصفيه و رنگبري:

در صنعت تهيه روغن از دانه هاي گياهي و پتروشيمي از بنتونيت کلسيم دار به دليل قابليت مناسب جانشيني کاتيوني و خاصيت رنگبري استفاده مي شود.

کشاورزی و دامداری و تولید طیور و آبزیان:

بنتونیت به عنوان یک مکمل غذایی برای حیوانات کاربرد دارد که عمدتا به دلیل ویژگی های جذب توکسین (توکسین بایندری) و پلت بایندری و بهبود ضریب تبدیل و ویژگی های بافری و .. کاربردهای زیادی دارد . کاربرد دیگر در علف کشها و حشره کشها است. در گاوداري ها از بنتونيت سديم دار به دليل قابليت جذب بالاي آن براي جذب ادرار و ديگر فضولات استفاده مي شود. بنتونیت سدیم و آمت بر بهبود کیفیت پلت و عملکرد جوجه های گوشتی تاپیر چشم گیری دارد. گوگرد بنتونیتی موجود در کود pH خاک را کاهش می دهد از طرفی دیگر باعث افزایش راندمان کمی و کیفی در محصولات کشاورزی می گردد.

مواد شوينده:

در تهيه مواد شوينده از بنتونيت سديم و يا کلسيم دار به دو دليل استفاده مي شود1 : جلوگيري از راسب شدن مواد 2 - خاصيت نرمي آن. مواد شوینده در خشکشویی ها و مایعات دستشویی و صابون های مایع همه دارای بنتونیت هستند و بنتونیت در آنها بعنوان ماده چرک زدا و همچنین نرم کننده پارچه ها بکار می رود.

داروسازي و پزشکی، آرایشی، لوازم و مواد دارویی:

بنتونيت در صنايع داروسازي به نام صابون کاني يا صابون رسي معروف است. اين ماده به صورت طبيعي، به حالت سيليکات آبدار آلومينيوم Al2O3.4SiO2.H2O است که عمدتاً از مونت موريلونيت تشکيل شده است و ممکن است عناصر کلسيم، منيزيم و آهن نيز در ترکيب آن وجود داشته باشد.

بنتونيت در آب غير محلول است و با جذب مقدار کمي از آب متورم مي شود و سوسپانسيون 2 % آن در آب ، pH قليايي ( 5/9 تا5/10 ) توليد مي کند. بنتونيت با جذب آب به صورت ژل در مي آيد که غلظت آن به مقدار بنتونيت وارد شده در آب بستگي دارد.

از خاصيت جذبي اين ماده به عنوان تثبيت کننده و تصفيه کننده استفاده مي شود. نام دارويي اين ماده لوسيون کالامين Calamin-Lotoin) ) يا بنتونيت ماگما مي باشد. بنتونیت به عنوان یک ماده حجم دهنده و روکش در مواد دارویی بکار می رود و بنا به خاصیت آب گیری / آب دهی حالت خمیری به خود می گیرد، این ویژگی آن را ماده ای پر کار در کرم های محافظ صنعتی – محلولهای شستشو ، کمپرس های مرطوب و در موارد حساسیتی به عنوان ماده ی ضد خارش بکار می رود . در امور پزشکی بنتونیت به عنوان یک پادزهر در مسمومیت های فلزات سنگین مورد مصرف قرار می گیرد. در محصولات دارویی کاربردی در امور بهداشتی مانند دارو های آفتاب سوختگی – پودر بچه – پودر سفید کننده صورت بنتونیت کاربرد فراوان دارد .

صنعت آجر و سفال:

بنتونیت اگر گرما داده شود می تواند به عنوان یک ماده اساسی در آجر و سفال های متخلخل استفاده شود .

كاربرد در مهندسي عمران و سازه و مهندسی شهری:

علاوه بر خواص قبلي، سديم بنتونيت داراي پلاستيسيته و چرب كنندگي خوب، مقاومت برشي بالا، نفوذناپذيري و تراكم پذيري و تحكيم پذيري پايين است. به عنوان مثال ملات با 5-3 % سديم بنتونيت براي پايدارسازي ديواره ها بكار ميرود، همچنين براي جمع آوري فلزات سنگين از آبهاي زائد و پركردن فضاهاي خالي استفاده ميشود (پوشش مخازن ذخيره فاضلاب، باتلاقهاي آبهاي صنعتي، جاسازي زباله هاي اتمي در زيرزمين، احداث سدها، كانال، مخازن، ترانشه ها و همچنین بنتونیت در مهندسی شهری کاربردهایی همچون : عامل حمایت کننده و یا روان ساز در دیوار های حایل، فونداسیون ، تونل سازی، حفاری های افقی و لوله گذاری داشته است بنا به میزان چسبندگی و انعطاف پذیری در تهیه سیمان پرتلند و ملات ساروج کاربرد دارد.

محيط زيست :

پساب هاي صنعتي و کشاورزي مهمترين عامل آلوده کننده آب هاي سطحي و زيرزميني هستند. به منظور کنترل اين پساب ها ، محيط هاي نگهداري و انتقال را با استفاده از بنتونيت هاي سديم دار بايد ايزوله نمود .

بكارگيري بنتونيت به عنوان جاذب رطوبت:

به علت خاصيت جذب رطوبت در غذاي حيوانات، حشره كشها، دفع زباله و پايدارسازي خاك بكار ميرود.

جذب يونها:

خاصيت جذب يونها و مولكولها توسط بنتونيت بسيار بالا است. نوع كلسيمدار سريعتر آب جذب ميكند ولي نوع سديم دار ظرفيت بيشتري دارد. نوع كلسيم دار با اسيد آلي واكنش داده شده تا ناخالصي هايي مانند كلسيت را حل كند. يون هاي دوظرفيتي مانند كلسيم را با هيدروژن جايگزين كند و فلزاتي مانند آهن II و III، آلومينيم و منيزيم را شسته باعث افزايش سطح مخصوص و تخلخل و تغيير شبكة بلورين شود. از آن براي تصفيه، رنگزدايي، آبگيري و گندزدايي روغنهاي حيواني و گياهي و يا خنثي سازي بكار ميرود. بنتونيت ناخالصيها و باكتريهاي لخته شده را جذب و با حذف نمكهاي منيزيم و كلسيم سبب نرمشدن آب ميشود.

پركننده:

بعضي از انواع كلسيم بنتونيت سفيد رنگ بوده و در پايدارسازي امولسيونها و به عنوان مادة ژله ساز، چسبنده و نرمكننده استفاده ميشود.

بنتونيت بهبود دهنده:

سديم بنتونيت براي تغيير خواص تركيبات آلي مايع مانند ويسكوزيته، سوسپانسيون و ... به آنها افزوده ميشود. كاغذ چاپ بدون كربن، گل حفاري، گريس، رنگ، جوهر چاپ، تصفيه نفت، روغن، حلال و كاتاليزورهاي Si/Al را ميتوان از مخلوط كردن رسهايي مانند بنتونيت با اسيد و كلسيمدار كردن آن بدست آورد كه از آن براي حذف عناصر قليايي، قليايي خاكي، آهن ، Al و Mg استفاده ميشود.

درصورت تمايل به كسب اطلاعات بيشترمي توانيد با دفترمركزي اين شركت تماس حاصل نماييد .

بایندر - زرین بایندر - بنتونیت – بنتونیت فرآوری شده – مواد معدنی میکرونیزه – چربی شیر- گاو شیری- پرواری – کائولن - دیاتومیت - مونت موریلنیت - بنتونیت- پلت بایندر - توکسین بایندر- ارت – حفاری - دیاتومیت - خوراک دام- خوراک طیور- پلت - بافر - بافرینگ - اسیدوز - ضریب تبدیل خوراک - کاهش تلفات - کربنات کلسیم – اکسید منیزیم – خوراک پلت – آلومینوسیلیکات – سدیم کلسیم آلومینوسیلیکات – دام – طیور – آبزیان – سموم قارچی - آفلاتوكسین ها - افزایش درصد چربی شیر - افزایش راندمان نیتروژن در دام نیتروژن آمونیاکی – شکمبه - عناصر سنگین - ضریب تبدیل خوراک - مسمومیت آمونیاکی - اسهال - Montmorillonite - Zarinbinder Zarin-Binder PelletBinder Pellet-Binder – بنتونیت فراوری شده

تاريخ: ۱۳۹۰/۶/۱۹
 

آخرین اخبار
  حضور معاون اجرایی ، مدیر واحد علمی و کارشناسان فروش شرکت زرین خاک قاین در سیزدهمین نمایشگاه بین المللی دام ، طیور و فرآورده های لبنی و صنایع وابسته تهران
حضور فعال شرکت زرین خاک قاین در سیزدهمین نمایشگاه بین المللی تهران آبان ماه 1393 . لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا قرار حضوری با این شماره ها تماس حاصل فرمائید : 09152452242 09153627524 09156424548 09156414548

  برگزاری سمینار علمی در شهرستان بردسکن
این سمینار ارزشمند در شهریور ماه سال جاری برگزار گردید

  دعوت به همکاری فوری
برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا به قسمت دعوت به همکاری مراجعه فرمایید

مقالات
  اهمیت استفاده از زرین بایندر در تغذیه طیور
زرین‌بایندر به عنوان اولین بنتونیت فرآوری شده ی حرارتی در ایران، و دارای پشتوانه ی علمی گسترده تا کنون در چندین پایان نامه و طرح تحقیقاتی از لحاظ خاصیت توکسین بایندری مورد ارزیابی قرار گرفته و نسبت به جذب آفلاتوکسین ها بسیار اختصاصی عمل می کند، به طوری که تا کنون هیچ یک از موادی نظیر زغال اکتیو، دیواره ی مخمر، ترکیبات گیاهی و .... نتوانسته اند در جذب آفلاتوکسین ها با آن رقابت کنند.

  اهمیت استفاده از زرین بایندر در طرح های پرواربندی
امروزه بخش قابل توجهی از نیاز کشور به گوشت قرمز از طرح‌های پرواربندی فشرده تأمین می‌شود. یکی از مواد متراکم در تغذیه‌ی دام‌های پرواری منابع پروتئینی می‌باشد که استفاده‌ی بهینه از پروتئین خام و مخصوصاً NPN (نیتروژن غیر پروتئینی) می‌تواند هم از نظر اقتصادی و هم از نظر عملکرد دام حائز اهمیّت باشد.

  آلاینده ها و سموم موجود در خوراک حیوانات (بخش دوم)
خوراک حیوانات و علوفه های مورد استفاده در سراسر جهان، محتوی رنج وسیعی از مواد آلاینده و مواد سمی هستند که این مواد می توانند منشأ طبیعی داشته و یا حاصل فعالیت های بشری باشند.

  آلاینده ها و سموم موجود در خوراک حیوانات (بخش اول)
خوراک حیوانات و علوفه های مورد استفاده در سراسر جهان، محتوی رنج وسیعی از مواد آلاینده و مواد سمی هستند که این مواد می توانند منشأ طبیعی داشته و یا حاصل فعالیت های بشری باشند.

  فواید کاربرد بنتونیت فرآوری شده ی حرارتی ((زرین بایندر)) در تغذیه آبزیان
با توجه به آنچه در رابطه با استفاده از بنتونیت در جیره ی آبزیان به ویژه قزل آلا گذشت، کاربرد این ماده در جیره ها هم از لحاظ اقتصادی بسیار به صرفه است و هم از لحاظ کمک به سلامت عمومی جامعه و تأمین غذای سالم، اما در انتخاب بنتونیت مورد استفاده حتماً باید به نکاتی چند توجه نمود تا نتیجه ی مطلوب حاصل گردد.

  دریافت مقاله مربوط به تاثیر زرین بایندر بر عملکرد جوجه های گوشتی-زبان انگلیسی
دریافت مقاله مربوط به تاثیر زرین بایندر بر عملکرد جوجه های گوشتی-زبان انگلیسی

  پرورش اسب
نکات مهم در نگهداری و پرورش اسب ها

  آلومینوسیلیکات ها
آلومینوسیلیکات ها و بنتونیت

  مواد ضد تغذیه ای و مایکوتوکسین ها
مواد ضد تغذیه ای موجود در مواد خوراکی و مایکوتوکسین ها(سموم قارچی)

  اثرات تغذیه ای سموم ارگانوفسفره (فوزالون و دیازینون) در دام
تأثیر آفت‌کشهای ارگانوفسفره در مواد خوراکی، بر اکوسیستم شکمبه، عملکرد و متابولیت‌های خونی نشخوارکنندگان و میزان انتقال آن در فرآورده‌های دامی با و یا بدون زریّن‌بایندر(بنتونیت سدیمی با فرآوری خاص حرارتی)

لینک ها

 
گستره ی کاربرد محصولات
           
 
دام   طیور   آبزیان   کشاورزی   دیا تومیت   حفاری   ارتینگ


صفحه اصلی   |   درباره ما   |   پیام مدیرعامل   |   ارتباط با ما   |   اخبـــار   |   مقالات   |   گالری تصاویر

کلیه حقوق سایت متعلق به شرکت زرین خاک قاین می باشد.

طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال