حساب کاربری | عضویت
امروز: ۱۳۹۷ شنبه ۲۸ مهر


 اهمیت استفاده از زرین بایندر در تغذیه طیور

                                                                  بسمه تعالی


اهمیت استفاده از زرین بایندر در تغذیه ی طیور

تهیه و گردآوری: واحد تحقیق و توسعه ی شرکت زرین خاک قاین

مطالعات مختلف انجام شده در سراسر جهان نشان می دهد که حداقل 25 درصد از نهاده های خوراک دام و طیور تولیدی که قرار است به مصرف برسند آلوده به سموم حاصل از رشد کپک ها و قارچ ها می باشند. اولین سم قارچی که کشف شد آفلاتوکسین نام دارد و در تغذیه ی طیور از بالاترین اهمیت برخوردار است. مطالعات نشان داده که آفلاتوکسین موجود درخوراک مرغان مادر قابل انتقال به تخم مرغ های تولیدی است و جوجه های حاصل از تخم مرغ های آلوده به آفلاتوکسین از لحاظ پاسخ های ایمنی سلولی و ایمنی همورال (خونی) دچار اختلالاتی خواهند شد. همچنین آفلاتوکسین ها بسته به غلظت، می توانند سبب پس روی و کوچک شدن تخمدان ها و کاهش یا توقف تخمگذاری شوند. مطالعه ی دیگری که در مورد اثرات سطوح مختلف آفلاتوکسین در جیره ی مرغان تخمگذار انجام شد نشان داد که وجود آفلاتوکسین ها در جیره می تواند سبب کاهش تولید تخم مرغ تا حد 66 درصد نسبت به گروه شاهد گردد. با این وجود در این مطالعه، حضور آفلاتوکسین در جیره وزن و کیفیت تخم مرغ های تولیدی را تحت تأثیر قرار نداد. تحقیق دیگری در زمینه ی وجود آفلاتوکسین ها در تخم مرغ نشان داده که این سم بسته به غلظت می تواند موجب کاهشی تا میزان 35 درصد در قدرت جوجه درآوری تخم مرغ ها گردد. همچنین در این مطالعه درصد جوجه های ناقص الخلقه و دارای نقص های مادرزادی نیز افزایش یافت. پژوهش دیگری که در مورد اثرات ثانویه ی آفلاتوکسین ها بر جوجه های هچ شده از تخم مرغ های حاوی آفلاتوکسین انجام شد، نشان داد که آفلاتوکسین ها علاوه بر کاهش قدرت جوجه درآوری، موجب کاهش رشد جوجه های حاصل از چنین تخم مرغ هایی در طی دوره ی پرورش می شوند و این در حالی بود که جوجه ها با خوراک آری از آفلاتوکسین تغذیه می شدند. افزون بر این وقتی جوجه ها در معرض باکتری سالمونلا قرار گرفتند، جوجه های گروه شاهد متحمل تلفات 70 درصدی شدند، در صورتی که جوجه های هچ شده از تخم مرغ های حاوی آفلاتوکسین همگی تلف شدند که این امر ناشی از سرکوب سیستم ایمنی در نتیجه ی حضور آفلاتوکسین در تخم مرغ بوده است. بنا براین حضور آفلاتوکسین ها در جیره ی مرغان مادر اولاً سبب کاهش تولید تخم مرغ، ثانیاً کاهش قدرت جوجه درآوری و ثالثاً کاهش ماندگاری جوجه های تولیدی می گردد. با توجه به اثرات نامطلوب مایکوتوکسین ها، استفاده از یک توکسین بایندر قوی در جیره که بتواند
مایکوتوکسین‌های مختلف، به ویژه آفلاتوکسین ها را به طور مؤثری جذب کند بسیار ارزنده است. مطالعات انجام شده در کشورمان نشان داده که برخی نمونه های آلومینوسیلیکاتهای فرآوری شده ی حرارتی و میکرونیزه شده می توانند آفلاتوکسین ها را به طور مؤثری جذب کنند. البته این مواد قبل از اینکه به عنوان مکمل خوراک دام طیور و آبزیان وارد بازار شوند باید از لحاظ میزان عناصر سنگین بررسی شوند و حتماً اثرات مفید تغذیه ای آن ها در طی آزمایشات حیوانی به اثبات برسند. بنا براین در انتخاب چنین محصولاتی باید بیشتر از قیمت، به کیفیت و مؤثر بودن آن ها اهمیت داد و چنین محصولاتی باید از تولید کنندگان معتبر و با سابقه خریداری شوند، چراکه همه ی آنها مناسب استفاده در تغذیه ی دام، طیور و آبزیان نیستند و حتماً باید از لحاظ مختلف ارزیابی شوند. زرین‌بایندر به عنوان اولین توکسین بایندر و پلت بایندر معدنی در ایران، و دارای پشتوانه ی علمی گسترده تا کنون در چندین پایان نامه و طرح تحقیقاتی از لحاظ خاصیت توکسین بایندری مورد ارزیابی قرار گرفته و نسبت به جذب آفلاتوکسین ها بسیار اختصاصی عمل می کند، به طوری که تا کنون هیچ یک از موادی نظیر زغال اکتیو، دیواره ی مخمر، ترکیبات گیاهی و .... نتوانسته اند در جذب آفلاتوکسین ها با آن رقابت کنند. شایان ذکر است که استفاده از زرین بایندر در جیره ی طیور علاوه بر نقش توکسین بایندری می تواند به بهبود ضریب تبدیل، کاهش رطوبت بستر و کاهش انتشار گاز آمونیاک در سالن های پرورشی نیز کمک کند. همچنین کاربرد زرین بایندر در فرمولاسیون دان پلت شده موجب افزایش کیفیت پلت و کاهش چشمگیر خاکه‌ی پلت می گردد.
 
Tauqir, N.A.;Z.I. Chughtai and Z.A. Farooqi (2000). Effect of different levels of Himax BS-7 (sodium bentonite) on the performance of commercial layers. Pakistan Veterinary Journal, 20, 105-106.

Qureshi, M.A., Brake, J., Hamilton, P.B., Hagler, W.M., Nesheim, S. 1998. Dietary exposure of broiler breeders to aflatoxin results in immune dysfunction in progeny chicks. Poultry Science 77, 812–819.

Hafez AH,Megalla SE, Abdel-Fattah HM, Kamel YY (1982a) Aflatoxin and aflatoxicosis. II. Effects of aflatoxin on ovaries and testicles in mature domestic fowl. Mycopathlogica 77(3):137–139.

Sudhakar, B. V., 1990. Effect of aflatoxins on egg production and its quality. Poult. Adv., 23: 43-46.

Cilievici, O.; Cordos, I.; Ghidus, E. and Moldovan, A. (1980): The toxic and teratogenic effect of aflatoxin B1 on the chick embryo development. Morphol. Embryol. (Bucur)., 26(4): 309–314.

Tiwari. D.P.. Dikshit. R.P.. Chandan. N.C.. Saxena. A.. Gupta. K.G. and Vadehra, D.E. (1983). Inhibition of isrowth and allatoxin B, production by Aspergillus parasiticus by spice oils. J. Food Sci. Technol. 20: 131-132.
تاريخ: ۱۳۹۳/۸/۸
 


نظر کاربران
سلام.مقاله خيلي خوبي بود.ممنون
نوشته شده توسط حسيني در تاریخ ۱۳۹۴/۳/۱۵

سلام. با مطالعه ی این مقاله اطلاعات خوبی بدست آوردم. ممنون
نوشته شده توسط برافشان در تاریخ ۱۳۹۴/۳/۲۱

سلام ممنون از مقاله خوبتون اگه امکانش هست راجع به بازاریابی و فروش این محصول هم اطلاعاتی در اختیار ما قرار بدید . سپاس
نوشته شده توسط زهرا جعفری در تاریخ ۱۳۹۵/۸/۱۳
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:

آخرین اخبار
  برگزاری همایش فعالان صنعت دام و طیورشمال کشور در بابلسر
گروه ویوان سمینار ویژه فعالان صنعت دام وطیور شمال کشور در بابلسر برگزار نمود. در این گردهمایی جناب آقای دکتر حسینی عضو هیات علمی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و جناب آقای دکتر مختاری عضو هیات علمی دانشگاه و رایزن همکاریهای علمی و آموزشی به ایراد سخنرانی پرداختند.

  مصاحبه مدیرعامل گروه ویوان با رادیو اقتصاد
مهندس احسان میرزاده ساعت 9 صبح روز جمعه 17شهریور 1396 با رادیو اقتصاد گفتگو خواهند نمود.

  حضور گروه ویوان در نمایشگاه بین المللی استان اصفهان
گروه ویوان در پانزدهمین نمایشگاه تخصصی دام، طیور و آبزیان اصفهان میزبان فعالان صنعت دامپروری و مرغداری از سراسر کشور بود.

مقالات
  اهمیت استفاده از زرین بایندر در تغذیه طیور
زرین‌بایندر به عنوان اولین توکسین بایندر و پلت بایندر معدنی در ایران، و دارای پشتوانه ی علمی گسترده تا کنون در چندین پایان نامه و طرح تحقیقاتی از لحاظ خاصیت توکسین بایندری مورد ارزیابی قرار گرفته و نسبت به جذب آفلاتوکسین ها بسیار اختصاصی عمل می کند، به طوری که تا کنون هیچ یک از موادی نظیر زغال اکتیو، دیواره ی مخمر، ترکیبات گیاهی و .... نتوانسته اند در جذب آفلاتوکسین ها با آن رقابت کنند.

  اهمیت استفاده از زرین بایندر در طرح های پرواربندی
امروزه بخش قابل توجهی از نیاز کشور به گوشت قرمز از طرح‌های پرواربندی فشرده تأمین می‌شود. یکی از مواد متراکم در تغذیه‌ی دام‌های پرواری منابع پروتئینی می‌باشد که استفاده‌ی بهینه از پروتئین خام و مخصوصاً NPN (نیتروژن غیر پروتئینی) می‌تواند هم از نظر اقتصادی و هم از نظر عملکرد دام حائز اهمیّت باشد.

  آلاینده ها و سموم موجود در خوراک حیوانات (بخش دوم)
خوراک حیوانات و علوفه های مورد استفاده در سراسر جهان، محتوی رنج وسیعی از مواد آلاینده و مواد سمی هستند که این مواد می توانند منشأ طبیعی داشته و یا حاصل فعالیت های بشری باشند.

  آلاینده ها و سموم موجود در خوراک حیوانات (بخش اول)
خوراک حیوانات و علوفه های مورد استفاده در سراسر جهان، محتوی رنج وسیعی از مواد آلاینده و مواد سمی هستند که این مواد می توانند منشأ طبیعی داشته و یا حاصل فعالیت های بشری باشند.

  فواید کاربرد بنتونیت فرآوری شده ی حرارتی ((زرین بایندر)) در تغذیه آبزیان
با توجه به آنچه در رابطه با استفاده از بنتونیت در جیره ی آبزیان به ویژه قزل آلا گذشت، کاربرد این ماده در جیره ها هم از لحاظ اقتصادی بسیار به صرفه است و هم از لحاظ کمک به سلامت عمومی جامعه و تأمین غذای سالم، اما در انتخاب بنتونیت مورد استفاده حتماً باید به نکاتی چند توجه نمود تا نتیجه ی مطلوب حاصل گردد.

  دریافت مقاله مربوط به تاثیر زرین بایندر بر عملکرد جوجه های گوشتی-زبان انگلیسی
دریافت مقاله مربوط به تاثیر زرین بایندر بر عملکرد جوجه های گوشتی-زبان انگلیسی

  پرورش اسب
نکات مهم در نگهداری و پرورش اسب ها

  آلومینوسیلیکات ها
آلومینوسیلیکات ها و بنتونیت

  مواد ضد تغذیه ای و مایکوتوکسین ها
مواد ضد تغذیه ای موجود در مواد خوراکی و مایکوتوکسین ها(سموم قارچی)

  اثرات تغذیه ای سموم ارگانوفسفره (فوزالون و دیازینون) در دام
تأثیر آفت‌کشهای ارگانوفسفره در مواد خوراکی، بر اکوسیستم شکمبه، عملکرد و متابولیت‌های خونی نشخوارکنندگان و میزان انتقال آن در فرآورده‌های دامی با و یا بدون زریّن‌بایندر(بنتونیت سدیمی با فرآوری خاص حرارتی)

لینک ها

 
گستره ی کاربرد محصولات
           
 
خوراک دام
  خوراک طیور   خوراک آبزیان   تولید کود کشاورزی   ایزوگام   حفاری   ارت


صفحه اصلی   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   اخبـــار   |   گالری تصاویر

کلیه حقوق سایت متعلق به شرکت زرین خاک قاین می باشد.

طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال