حساب کاربری | عضویت
امروز: ۱۳۹۷ شنبه ۲۸ مهر


 اهمیت استفاده از زرین بایندر در طرح های پرواربندی

بسمه تعالی

اهمیت استفاده از زرین بایندر در طرح های پرواربندی

واحد تحقیق و توسعه ی شرکت زرین خاک قاین

 

امروزه بخش قابل توجهی از نیاز کشور به گوشت قرمز از طرح‌های پرواربندی فشرده تأمین می‌شود. یکی از مواد متراکم در تغذیه‌ی دام‌های پرواری منابع پروتئینی می‌باشد که استفاده‌ی بهینه از پروتئین خام و مخصوصاً NPN (نیتروژن غیر پروتئینی) می‌تواند هم از نظر اقتصادی و هم از نظر عملکرد دام حائز اهمیّت باشد. يكي از مشكلات اساسي در رابطه با ناكارآمدي استفاده از نيتروژن در نشخواركنندگان هدر رفت نيتروژن در شكمبه در نتيجه‌ی تجزيه‌ی سریع آن است. يكي از تركيبات مهم مورد مصرف باكتري‌هاي شكمبه(به منظور سنتز پروتئين ميكروبي) نيتروژن آمونياكي شكمبه مي باشد. نيتروژن آمونياكي در نتيجه تجزيه پروتئين‌ها، اسيدهاي آمينه، اوره  و ... در شكمبه حاصل مي شود. به‌طور كلي مقداري از اين منبع نيتروژني به مصرف باكتري‌ها رسيده و مازاد آن از طريق ديواره شكمبه وارد خون شده و در كبد تبديل به اوره مي‌شود و وقتي مقدار آمونياك رسيده به كبد بيش از ظرفيت كبد در تبديل آن به اوره باشد، سبب تجمع آمونياك در خون و دفع آن از کلیه ها به صورت یون آمونیوم و اتلاف منابع پروتئين مي شود. از سوی دیگر فعالیت‌های دام‌پروری از جمله منابع برشمرده نشده‌ای هستند که به دلیل مشارکت در انتشار آمونیاک و آلودگی نیتراتی آب‌های سطحی و زیر زمینی، به آلودگی نیتروژنی محیط زیست کمک می‌‌کنند.

در طرح های پرواربندی، به علت اینکه کلیه ی نیازهای پروتئینی حیوان باید از منبع نیتروژن میکروبی تأمین گردد، لذا حداکثر نمودن تولید پروتئین میکروبی با یک بهره وری قابل قبول جزء اهداف مهم این طرح ها می باشد. یکی از عوامل مهمی که سبب افزایش تولید پروتئین میکروبی و افزایش بهره وری تولید آن می گردد، ایجاد همزمانی میان دسترسی به منابع انرژی قابل تخمیر (دانه های غلات و منابع حاوی قندهای محلول، منابع فیبری با هضم سریع) و منابع نیتروژنی (آمونیاک) می باشد. چنانچه با یک برنامه ی تغذیه ای مناسب، محدودیت های ناشی از کمبود هرکدام از این دو منبع نسبت به یکدیگر در یک لحظه از زمان در محیط شکمبه به حداقل برسد، ما باید منتظر یک افزایش وزن بیشینه، و یک ضریب تبدیل خوراک به گوشت کمینه باشیم. این امر سبب کاهش هزینه ی پرواربندی و افزایش سوددهی می گردد. چراکه پروتئین میکروبی دارای بهترین پروفیل اسیدهای آمینه بوده و بالاترین سرعت رشد را سبب می شود. در شرایط حاضر امکان اجرای چنین برنامه های تغذیه ای دقیقی برای ایجاد همزمانی بین منایع نیتروژن و انرژی قابل تخمیر چه به لحاظ هزینه و چه به لحاظ محدودیت زمانی امکان پذیر نیست ولی، استفاده از برخی مکمل های خوراکی در جیره ی دام های پرواری می تواند به بهبود شرایط و افزایش تولید پروتئین میکروبی کمک کند.

يكي از مواد قابل دسترس در كشور ما كه مي تواند باعث کنترل غلظت نيتروژن آمونياكي شكمبه و استفاده مؤثر از آن جهت سنتز پروتئين ميكروبي و کاهش دفع آن به محیط زیست شود بنتونيت است. بنتونيت با توجه به ساختار فيزيكي و شيميايي خود از يك سو به‌واسطه‌ی جذب سطحي پروتئين‌ها و اسيد‌هاي آمينه تا حدي آن‌ها را از تخمير ميكروبي محفاظت مي كند كه اين باعث كاهش غلظت نيتروژن آمونياكي شكمبه مي‌شود و از طرف ديگر به خاطر خاصيت تعويض کاتیونی سبب مي شود يون آمونيوم با كاتيون‌هاي موجود در ساختمان آن مبادله گردد و سپس با آزاد سازي آهسته‌ی يون آمونيوم موجب استفاده موثر ميكروارگانيسم‌هاي شكمبه از اين ماده براي سنتز پروتئين ميكروبي می‌شود‌. همچنین بنتونیت با افزایش گرانروی محتویات شکمبه سبب از بین رفتن برخی گونه های پروتوزوآیی شده که این خود موجب کاهش بازچرخش نیتروژن در شکمبه و افزایش تولید خالص پروتئین میکروبی می گردد. از طرف دیگر، افزایش گرانروی مواد هضمی سبب کاهش سرعت عبور شده که این خود باعث افزایش راندمان جذب مواد مغذی و کاهش بروز بیماری اسهال می گردد. البته خواص بنتونیت‌های تجاری بسته به منشأ و نوع معدن، خلوص، فرآوری‌های فیزیکی و شیمیایی، قدرت جذب آب و تورم پذیری، کانی‌های همراه، میزان رطوبت، میزان عناصر سنگین، اندازه‌ی ذرات و... بسیار متفاوت است، ازاین‌رو ویژگی‌هایی که برای آن‌ها بیان می شود باید حتماً در طرح های تحقیقاتی به اثبات رسیده باشند. در مطالعه ای که در دانشگاه فردوسی مشهد (1392) به انجام رسید مشخص شد که زرین بایندر (نوعی بنتونیت سدیمی با فرآوری خاص حرارتی) نسبت به بنتونیت های کلسیمی بازدهی بهتری دارد. در این مطالعه استفاده از 2 درصد زرین بایندر در کل جیره سبب کاهش ضریب تبدیل به میزان 7 درصد گردید و در عین حال همین گوساله ها دارای بیشترین سرعت رشد روزانه بودند. در این مطالعه 1 درصد اوره به عنوان منبع NPN به جیره ها افزوده شده بود. در مطالعات دانشگاهی دیگر نشان داده شده است که زرین بایندر می تواند با راندمان بالایی آفلاتوکسین شیر را کاهش دهد و علاوه بر سموم قارچی این محصول قادر به جذب بقایای سموم شیمیایی موجود در خوراک نیز می باشد. برای اطلاعات بیشتر از کارهای علمی انجام شده در مورد زرین بایندر و نتایج این تحقیقات می توانید به سایت اینترنتی شرکت زرین خاک قاین به نشانی www.zarinkhak.com مراجعه کرده و یا با یکی از شماره های این شرکت تماس گرفته و سؤالات و نظرات خود را با واحد تحقیق و توسعه ی شرکت در میان بگذارید.

 

 

 

منابع:

آقاشاهي ، ع. نيكخواه ،ع . مير‌هادي ،ا.زاهدي فر ،م و منصوري ،ه. 1383 اثرات بنتونيت فراوري شده و نشده‌(مونتموريلونيت ) و زئوليت‌(كلينوپتيليونيت ) بر فراسنجه‌هاي تخمير ، جمعيت ميكروبي شكمبه و توان توليدي گوساله‌هاي نر.

 

Britton, R.A., Coiling, D.P. and Klopenstein, T.J.. 1978. Effect of complexing sodium bentonite with soybean meal or urea in vitro ruminal ammonia release and nitrogen utilization in ruminants. J. Anim. Sci., 46: 17381747.

 

Mohsen ,M.K., and E.S. Tawfik .2002.Growth perfromance, rumen fermentation and blood constituents of goats fed diets supplemented with bentonite. ( Kafr El-Sheikh ) Fac. of Agric. Tanta Univ.( Under publication)

 

Nikkhah, A., A. R. Safamehr, & M. Moradi Shahre Babak. 2001. Effect of natural clinoptilolite - rich tuff and  sodium bicarbonate on milk yield, milk composition and blood profile in holstein cows.13th international conference ,Montpelleir,France.

 

NRC. 1993. Soil and Water Quality: An agenda for agriculture. Natl. Acad. Press, Washington, DC.

 

Sinclair, L. A, Garnsworthy, P. C,  Newbold, J. R.  and Buttery, P. J. 1995. Effects of synchronizing the rate of dietary energy and nitrogen release in diets with a similar carbohydrate composition on rumen fermentation and microbial protein synthesis in sheep. Journal of Agricultural Science: Volume 124 / Issue 03.

 

Van Olphen, H., 1977. An introduction to clay colloid chemistry: for clay technologists, geologists, and soil scient ists. Wiley.

 

Walz,L.S., T.W .White, J.M. Fernandez, L.R Gentry, D.C Blouin, M.A Froetschel , T.F. Brown, C.J. Lupton, and A.M Chapa .1998. Effects of fish meal and sodium bentonite on daily gain, wool growth, carcass characteristics and ruminal and blood characteristics of lambs fed concentrate diets. J. Anim. Sci .76(8): 2025-2031.

تاريخ: ۱۳۹۳/۸/۸
 


نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:

آخرین اخبار
  برگزاری همایش فعالان صنعت دام و طیورشمال کشور در بابلسر
گروه ویوان سمینار ویژه فعالان صنعت دام وطیور شمال کشور در بابلسر برگزار نمود. در این گردهمایی جناب آقای دکتر حسینی عضو هیات علمی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و جناب آقای دکتر مختاری عضو هیات علمی دانشگاه و رایزن همکاریهای علمی و آموزشی به ایراد سخنرانی پرداختند.

  مصاحبه مدیرعامل گروه ویوان با رادیو اقتصاد
مهندس احسان میرزاده ساعت 9 صبح روز جمعه 17شهریور 1396 با رادیو اقتصاد گفتگو خواهند نمود.

  حضور گروه ویوان در نمایشگاه بین المللی استان اصفهان
گروه ویوان در پانزدهمین نمایشگاه تخصصی دام، طیور و آبزیان اصفهان میزبان فعالان صنعت دامپروری و مرغداری از سراسر کشور بود.

مقالات
  اهمیت استفاده از زرین بایندر در تغذیه طیور
زرین‌بایندر به عنوان اولین توکسین بایندر و پلت بایندر معدنی در ایران، و دارای پشتوانه ی علمی گسترده تا کنون در چندین پایان نامه و طرح تحقیقاتی از لحاظ خاصیت توکسین بایندری مورد ارزیابی قرار گرفته و نسبت به جذب آفلاتوکسین ها بسیار اختصاصی عمل می کند، به طوری که تا کنون هیچ یک از موادی نظیر زغال اکتیو، دیواره ی مخمر، ترکیبات گیاهی و .... نتوانسته اند در جذب آفلاتوکسین ها با آن رقابت کنند.

  اهمیت استفاده از زرین بایندر در طرح های پرواربندی
امروزه بخش قابل توجهی از نیاز کشور به گوشت قرمز از طرح‌های پرواربندی فشرده تأمین می‌شود. یکی از مواد متراکم در تغذیه‌ی دام‌های پرواری منابع پروتئینی می‌باشد که استفاده‌ی بهینه از پروتئین خام و مخصوصاً NPN (نیتروژن غیر پروتئینی) می‌تواند هم از نظر اقتصادی و هم از نظر عملکرد دام حائز اهمیّت باشد.

  آلاینده ها و سموم موجود در خوراک حیوانات (بخش دوم)
خوراک حیوانات و علوفه های مورد استفاده در سراسر جهان، محتوی رنج وسیعی از مواد آلاینده و مواد سمی هستند که این مواد می توانند منشأ طبیعی داشته و یا حاصل فعالیت های بشری باشند.

  آلاینده ها و سموم موجود در خوراک حیوانات (بخش اول)
خوراک حیوانات و علوفه های مورد استفاده در سراسر جهان، محتوی رنج وسیعی از مواد آلاینده و مواد سمی هستند که این مواد می توانند منشأ طبیعی داشته و یا حاصل فعالیت های بشری باشند.

  فواید کاربرد بنتونیت فرآوری شده ی حرارتی ((زرین بایندر)) در تغذیه آبزیان
با توجه به آنچه در رابطه با استفاده از بنتونیت در جیره ی آبزیان به ویژه قزل آلا گذشت، کاربرد این ماده در جیره ها هم از لحاظ اقتصادی بسیار به صرفه است و هم از لحاظ کمک به سلامت عمومی جامعه و تأمین غذای سالم، اما در انتخاب بنتونیت مورد استفاده حتماً باید به نکاتی چند توجه نمود تا نتیجه ی مطلوب حاصل گردد.

  دریافت مقاله مربوط به تاثیر زرین بایندر بر عملکرد جوجه های گوشتی-زبان انگلیسی
دریافت مقاله مربوط به تاثیر زرین بایندر بر عملکرد جوجه های گوشتی-زبان انگلیسی

  پرورش اسب
نکات مهم در نگهداری و پرورش اسب ها

  آلومینوسیلیکات ها
آلومینوسیلیکات ها و بنتونیت

  مواد ضد تغذیه ای و مایکوتوکسین ها
مواد ضد تغذیه ای موجود در مواد خوراکی و مایکوتوکسین ها(سموم قارچی)

  اثرات تغذیه ای سموم ارگانوفسفره (فوزالون و دیازینون) در دام
تأثیر آفت‌کشهای ارگانوفسفره در مواد خوراکی، بر اکوسیستم شکمبه، عملکرد و متابولیت‌های خونی نشخوارکنندگان و میزان انتقال آن در فرآورده‌های دامی با و یا بدون زریّن‌بایندر(بنتونیت سدیمی با فرآوری خاص حرارتی)

لینک ها

 
گستره ی کاربرد محصولات
           
 
خوراک دام
  خوراک طیور   خوراک آبزیان   تولید کود کشاورزی   ایزوگام   حفاری   ارت


صفحه اصلی   |   درباره ما   |   ارتباط با ما   |   اخبـــار   |   گالری تصاویر

کلیه حقوق سایت متعلق به شرکت زرین خاک قاین می باشد.

طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال